Konkurs „Ameryka mówi po hiszpańsku” 2018

28 marca odbył się III etap Konkursu „Ameryka mówi po hiszpańsku”. W trzeciej edycji konkursu uczniowie mieli okazję zapoznać się z twórczością wybitnego pisarza kolumbijskiego Gabriela García Márquez, a przede wszystkim z tematem miłości w świecie jego magicznej literatury. Na konkurs można było zgłosić film lub mural inspirowany twórczością kolumbijskiego Noblisty. W finale uczniowie zmierzyli się z testem z wiedzy o życiu pisarza i ze znajomości książki „Miłość w czasach zarazy”. Drugi Sekretarz Ambasady Kolumbii w Polsce pan Edgar Rafael Piedrahita Torres uświetnił uroczystość wykładem na temat „Gabriel García Márquez – aktualność jego dzieła we współczesnym świecie”. Po napisaniu testu uczestnicy finału wysłuchali wykładu pani mgr Magdaleny Szkwarek – asystenta w Ośrodku Studiów Amerykańskich na temat „Dlaczego warto czytać Marqueza”. Na koniec głos zabrał przedstawiciel Biura Radcy ds. Edukacji przy Ambasadzie Hiszpanii pan José Ramón Horrillo. I miejsce w kategorii film otrzymały uczennice ze SP 157 im. Adama Mickiewicza z Oddziałami Gimnazjalnymi za film pt. „Fuerza del Amor”.

Fuerza del amor


W kategorii mural jury przyznało dwa równorzędne pierwsze miejsca: Uczennicom ze SP 157 im. Adama Mickiewicza z Oddziałami Gimnazjalnymi za mural pt. „Słońce Kolumbii” oraz Uczniom Chrześcijańskiego Liceum Samuel z Oddziałami Gimnazjalnymi za pracę pt. „Gabriel García Márquez – miłość w magicznym świecie jego literatury.

Słońce Kolumbii


Gabriel García Márquez – miłość w magicznym świecie jego literatury


Jury przyznało również wyróżnienie za pracę plastyczną – mural pt. „Florentino i Fermina” uczennicom ze SP 157 im. Adama Mickiewicza z Oddziałami Gimnazjalnymi.

Florentino i Fermina

Nagrodę specjalną za najlepszy wynik z testu z wiedzy (30pkt/32) otrzymała uczennica SP 157 im. Adama Mickiewicza z Oddziałami Gimnazjalnymi- Wiktoria Zarzycka. Nagrodę dla niej ufundowała Ambasada Kolumbii: dwutomowe wydanie dzieł Gabriela García Márquez, które wręczył Drugi Sekretarz Ambasady Kolumbii w Polsce pan Edgar Rafael Piedrahita Torres. Pozostałe nagrody wręczyli: główny specjalista w Urzędzie Dzielnicy Bielany pani Beata Danilecka, pan dyrektor Zbigniew Ślęzakowski, pani mgr Magdaleny Szkwarek – asystenta w Ośrodku Studiów Amerykańskich. Laureaci otrzymali karty podarunkowe ufundowane przez Urząd Dzielnicy Bielany. Wszystkie prace były bardzo ciekawe i oryginalne. Wystawę murali można obejrzeć na korytarzyku przy sali nr 80. Nagrodzony film oraz filmy pokazujące proces tworzenia murali dostępne na stronie naszej szkoły. Zdjęcia można obejrzeć w galerii. Bardzo dziękujemy Gościom, Patronom, Uczestnikom i ich Nauczycielom. Gratulujemy laureatom.

Organizatorzy: Monika Zwierzyńska Pióro i Waldemar Kiendziński.