Wycieczka klasy 2D3 do Ogrodu Botanicznego UW pod czujnym okiem Joanny Bernat

08.06. godzina 10:00 uczniowie klasy 2D3 w pełnej mobilizacji, pomimo dość upalnego dnia z pozytywnym nastawieniem  wyruszyli w stronę Łazienek Królewskich. Ogród przywitał ich feerią barw i zapachów. W pełnym rozkwicie pozwolił na obcowanie z unikatowymi gatunkami drzew, krzewów, bylin kwitnących i ziół pachnących.

 Jednakże celem wycieczki miał się stać bardzo unikatowy gatunek rośliny tropikalnej: Amorphophallus titanum  (Dziwidło olbrzymie). Gatunek ten zakwitł w Polsce po raz pierwszy i ze względu na swój rozmiar kwiatu (może dorosnąć do 2m), osobliwy zapach i upodobania żywieniowe, stał się prawdziwą gratką dla miłośników biologii. 

Uwagę uczniów przykuły również inne gatunki tropikalne.

Pachystachys lutea: roślina lizak lub złota krewetka ze względu na wygląd kwiatów, uwielbiana  przez kolibry, aby się nie pomylić to przylistki są pomarańczowe a kwiaty białe, czyż nie jest niezwykła?

A co jeśli podobają nam się kropki….może zatem Begonia maculata raddi: wiecznozielona z liśćmi w białe kropki z wierzchu a pod spodem w kolorze czerwono-fioletowym.

Prawdziwą przyjemnością było również podziwianie ruchów nastycznych u mimozy (Mimoza pudlica).

Czas w ogrodzie i szklarni tropikalnej szybko minął, mieliśmy zielony zawrót głowy i chociaż dziwidło nie było jeszcze w pełnym rozkwicie ogród nas nie rozczarował, raczej zachęcił do częstszych odwiedzin. Do zobaczenia w przyszłym roku. 2D3