20-lecie Sekcji Dwujęzycznej

7 czerwca 2024 r. odbyła się uroczystość z okazji dwudziestolecia istnienia sekcji dwujęzycznej z językiem hiszpańskim w naszej szkole. W jej trakcie Jego Ekscelencja Ramiro Fernández Bachiller, Ambasador Królestwa Hiszpanii w Polsce wygłosił okolicznościowe przemówienie i wręczył dyrektorowi Zbigniewowi Ślęzakowskiemu pamiątkową plakietkę (zdjęcie). Była obecna także J. E. Margarita Valle Camino Ambasador Republiki Kuby w Polsce.

Po południu tego samego dnia miało miejsce spotkanie obecnych i dawnych nauczycieli sekcji z absolwentami z minionych 20 lat.

                                                                                                                                                                                7 czerwca 2024 r.

Wasze Ekscelencje! Szanowne Panie! Szanowni Panowie! Uczniowie!

 

Witam serdecznie na uroczystości dwudziestej rocznicy utworzenia sekcji dwujęzycznej z językiem hiszpańskim w naszym liceum.

  1. maja 2004 roku Polska została przyjęta do Unii Europejskiej. Rozpoczęła się nowa karta w historii naszego kraju. Inauguracja zajęć w klasie wstępnej miała miejsce 1. września tegoż roku. Nieobecna pani Monika Zwierzyńska-Pióro była jedną z osób, które doprowadziły do podpisania porozumienia w tej sprawie między miastem stołecznym Warszawą a Ambasadą Hiszpanii i była wieloletnią koordynator sekcji. Biuro Edukacji m. st. Warszawy sfinansowało sprzęt multimedialny.

Obecną koordynator sekcji dwujęzycznej jest pani Sandra Zaleska. Od samego początku uczy obecny tu pan David Vargas Vargas. Chciałbym przypomnieć kilkoro nauczycieli, którzy pracowali w ciągu minionych 20 lat. Są to: wspomniania już Monika Zwierzyńska-Pióro (2004-2022), Anna Budynek (2004-2008), Tamara Hidalgo Froilán (2008-2011), Waldemar Kiendziński (2008-2022), José Sardaña Polo (2009-2014) i Ruben Cristobal Hornillos (2012-2015).

Uczniowie sekcji dwujęzycznej korzystali przez minione 20 lat z podręczników i pomocy dydaktycznych zakupionych ze środków Biura Radcy do spraw Edukacji przy Ambasadzie Hiszpanii. Biuro Radcy organizuje także spotkania i szkolenia dla nauczycieli hiszpańskich, którzy kierowani są do pracy w naszej szkole przez Ministerstwo Edukacji, Kształcenia Zawodowego i Sportu w Hiszpanii

Sekcja dwujęzyczna stała się wyróżnikiem naszego liceum i magnesem przy rekrutacji w kolejnych latach. Uczniowie klas H wychodzili na: wystawy, wykłady, filmy oraz na spektakle teatralne organizowane przez Biuro Radcy i Instytut Cervantesa. Tradycją stały się projekty językowo-edukacyjne w Hiszpanii organizowane dla kolejnych klas wstępnych.

Uczniowie uczestniczyli w wymianie międzynarodowej w ramach programu Comenius. Najpierw ze szkołą w Aspe, a potem w projekcie „Mity i figury: piktogram europejski” ze szkołami partnerskimi z: Francji, Hiszpanii, Szwecji i Włoch. Ostatnio podjęliśmy współpracę ze szkołą w Murcji i pierwsi goście już odwiedzili nas w ramach programu Erasmus.

W szkole działa teatr w języku hiszpańskim prowadzony wiele lat przez panią Monikę Zwierzyńską-Pióro, a obecnie przez panią Rebekę Lema Martinez. Zespół „Chiringuito Libre” [czyt. cziringito] zdobywał wielokrotnie nagrody i wyróżnienia na Festiwalu Teatrów Szkół Dwujęzycznych. Wielokrotnie brał udział w międzynarodowym przeglądzie hiszpańskojęzycznych teatrów szkolnych.

Gdy pojawiła się Olimpiada Języka Hiszpańskiego nasi uczniowie zdobywali w każdej jej edycji tytuły finalisty bądź laureata.

Uczniowie co roku przygotowują prace (blogi) na konkurs „Giner de los Rios” ogłaszany przez Ambasadę Hiszpańską.

Przez kilka lat szkoła organizowała konkursy: „Ameryka mówi po hiszpańsku” i Bielański Konkurs Recytatorski „Języki obce nie są nam obce – obrazki z życia wzięte” dla uczniów gimnazjów i szkół średnich.

Od początku klasy dwujęzyczne włączyły się w przygotowania obchodów Dnia Patrona José Martí. Kolejnym elementem tradycji szkolnej stał się Dzień Sekcji Dwujęzycznej. Pojawił się konkurs na mural na temat José Martí.

Były organizowane: konkurs literacki „Kuba moje marzenie”, konferencja: „Kuba i Panama w XX wieku”. Mieliśmy wizytę studentów Instytutu Teatralnego w Hawanie.

Absolwenci klas dwujęzycznych spędzili pożytecznie i ciekawie cztery lata w murach liceum. Dzięki otwartości na świat, której nabyli również dzięki wielu projektom związanym z sekcją dwujęzyczną, doskonale odnajdują się we wspólnej Europie. Mogli wybierać spośród wielu kierunków studiów dzięki bardzo dobrym wynikom maturalnym.

Wielka w tym zasługa ich nauczycieli. W dniu dwudziestolecia funkcjonowania sekcji dwujęzycznej w naszym liceum pragnę im podziękować za ich ciężką pracę, a Państwu za uwagę.

 

Zbigniew Ślęzakowski