Urodziła się w Warszawie 24 marca 1977 roku. Ukończyła studia matematyczne na Uniwersytecie Warszawskim. Z zamiłowaną była poetką, designerką, fotografką i podróżniczką.
Tak Urszula Marciniak pisała o sobie:
„Od dzieciństwa uwielbiałam wymyślać dla innych zagadki, łamigłówki, puzzle, rebusy i gry planszowe. Urodziłam się w czasach, kiedy nie było internetu, a łamigłówek w kioskach było naprawdę niewiele. Trzeba więc było wymyślać samemu! 🙂
Studiowałam na Matematyce Uniwersytetu Warszawskiego, gdzie można było na co dzień mieć do czynienia z logiką, zadaniami, główkowaniem, więc – choć nie byłam najlepszą studentką – to okres studiów wspominam bardzo mile.
W 2003 roku pracowałam w ówczesnym Generali, a w wolnym czasie rozwiązywałam obrazki logiczne. Miałam zawsze dużo zagranicznych gazetek z łamigłówkami, które z wszelakich podróży przywoził mi mój tata. Zaczęłam patrzeć jakie mają tytuły, okładki, środki, papier, ceny… Zaczęłam kalkulować i projektować. Tak więc gdy w Generali objęły mnie zwolnienia grupowe, to ucieszyło mnie to niezmiernie i tak oto znalazłam się w Urzędzie Gminy Bielany w Warszawie i zarejestrowałam LOGI.”
Pasję tworzenia łamigłówek łączyła z działaniami społecznymi. Swoimi zeszytami sponsorowała wiele szkolnych konkursów, a egzemplarze archiwalne wysyłała do zakładów karnych.
Zmarła 25 czerwca 2016 roku w wieku 39 lat w wyniku choroby.
Jej dzieło jest nadal kontynuowane przez rodzinę i przyjaciół m.in. przez wydawnictwo „LOGI”, które założyła.
Od 2017 roku odbywa się Memoriał Urszuli Marciniak mający na celu upamiętnienie i kontynuowanie jej dzieła szerzenia logicznego myślenia.