Najczęstsza choroba przyszłości – czy mamy szanse z nią wygrać?

Alzheimer jako choroba neurozwyrodnieniowa mózgu uszkadza wraz z postępującym rozwojem jego struktury i zaburza funkcjonowanie naszych neuronów. W wyniku tych patologii, dochodzi do zaniku kory mózgowej odpowiadającej  mi.in za aktywność umysłową, taką jak uczenie, inteligencja czy pamięć.  Uszkodzenie jej prowadzi do jej stopniowego zanikania.

Mimo tego że obecnie na świecie 44 miniony osób cierpi na tą chorobę nadal obecna medycyna nie jest w stanie całkowicie odwrócić zmian w organizmie jakie w wyniku niej zachodzą. Ponadto nie ma jednej określonej przyczyny pojawiania się tej choroby – w teorii każdy może na nią zachorować i liczba chorych z roku na rok wzrasta.

Według badań przeprowadzonych przez IHME do roku 2050 aż 153 miliony ludzi będzie mierzyło się z tą chorobą.

W stosunku do tak pesymistycznych predykcji, czy jesteśmy bezradni wobec przyszłości ?

Zespół dziewczyn z liceum José Marti na Bielanach mówi stanowczo: Nie!

„Tworzymy zespół, który realizuje projekt społeczny o nazwie Rozdając Radość, pod kierownictwem ogólnopolskiej olimpiady Zwolnieni z Teorii. Naszym celem jest szerzenie świadomości o chorobie Alzheimera i przekazywanie wiedzy profilaktycznej, która może zmniejszyć ryzyko jej wystąpienia”

Tak oto przedstawiają się ich działania:

„Nasz projekt zrealizowałyśmy w dwóch częściach praktycznej i merytorycznej. W ramach tej pierwszej podjęłyśmy współpracę z Centrum Alzheimera w Warszawie, gdzie w formie wolontariatu przeprowadziłyśmy osiem zajęć dla jego podopiecznych.  Dzięki zajęciom z malowania, występowi grupy teatralnej, czy bardziej tematycznemu dekorowaniu pierników oraz wspólnemu kolędowaniu, dałyśmy chorym możliwość do aktywności. Pozwoliłyśmy im na artystyczne wyrażenia siebie i najprościej dzieliliśmy się wzajemnie radością. Mówimy w ten sposób jasne ‚STOP’ wykluczeniu ze społeczeństwa osób cierpiących na tę chorobę. Nie trzeba się jej wstydzić i nie można pozwolić by stanęła nam na drodze do czerpania radości z życia!

W ramach części merytorycznej przeprowadziłyśmy zajęcia w siedmiu placówkach edukacyjnych (szkołach podstawowych oraz liceach) gdzie dzieliłyśmy się naszą wiedzą na temat tej choroby. Kładłyśmy też nacisk na to, że nie można bagatelizować objawów choroby u bliskich, gdyż wczesne wykrycie choroby najczęściej zapewnia jej łagodny przebieg. Szerzyłyśmy też świadomość o prostych działaniach jak regularna aktywność, zdrowa dieta czy samorozwój, które pozwolą nam żyć zdrowo i szczęśliwie nie tylko w młodości. Pomogą nam zachować nasze zdrowie na długie lata.”

A więc podsumowując:

„Nie jesteśmy bezradni w obliczu tej choroby. Ważne by uświadomić sobie, że z chorobą Alzheimera nadal można długo żyć i to naprawdę dobrze. Ponadto medycyna cały czas idzie do przodu więc leki i sposoby są coraz bardziej i bardziej skuteczne.”

„Relacje z przeprowadzonych przez nas zajęć oraz informacje o chorobie Alzheimera można znaleźć na naszym profilu na Instagramie @rozdajac_radosc_zzt, na który serdecznie zapraszamy!”